Wiecznie lśniący wóz

mycie auta kosmetyki

Za czasów PRL pielęgnacja nadwozia samochodu polegała wyłącznie na myciu zasadniczym, z bardzo ograniczoną ilością środków. Dopiero po uwolnieniu rynku w sklepach powoli zaczęły pojawiać się specjalistyczne produkty z zachodu. Dzisiaj nie brakuje już punktów, w których oferowana jest auto kosmetyka.

Nowe metody

Czasy, kiedy mycie auta na własnym podwórku trwało maksymalnie godzinę, mamy już dawno za sobą. Dzisiaj cały proces obejmuje takie etapy, jak:

  • mycie wstępne
  • mycie zasadnicze
  • usuwanie innych zanieczyszczeń
  • woskowanie

To i tak nie wszystko. Trzeba przecież jeszcze zająć się wnętrzem, czy dopieścić felgi i opony. Osoba dbająca o auto ma więc na ogół całą półkę rozmaitych środków przeznaczonych na różne okazję.

Istotne przeznaczanie

Nie sposób znaleźć dostępny w sprzedaży produkt uniwersalny, którym wyczyścimy wszystko. Czym innym czyści się felgi, a czym innym opony. Wynika to przede wszystkim z tego, że każdy z podzespołów został wykonany z innego tworzywa. Dlatego przy kładzeniu wosku zaleca się pod żadnym pozorem nie pokrywać nim elementów gumowych, czy plastikowych, gdyż szybko staną się wypłowiałe, a sam środek będzie bardzo trudno usunąć z tej powierzchni. Podobne zależności można dostrzec we wnętrzu samochodu. W większości aut na ogół pierze się tapicerkę, jednak nie tam, gdzie fotele pokryto skórą. Tworzywo to, jak wiadomo, nie znosi zbyt dobrze wody, więc w takim przypadku należy posiłkować się specjalnym mleczkiem.