Na jakie wycieraczki samochodowe powinniśmy się zdecydować?

Zużyte lub dobrane nieprawidłowo wycieraczki samochodowe mogą nie tylko nieefektywnie zbierać wodę z naszych szyb, ale również przyczynić się do zwiększenia ryzyka wypadku drogowego oraz bezpowrotnie zarysować głęboko szkło przedniej lub tylnej szyby. Jak zatem wybrać wycieraczki, aby działały bez zarzutu, zapewniając jak najszersze pole widzenia?

Parametry doboru wycieraczek samochodowych

Jeszcze 10-15 lat temu w sklepach z częściami motoryzacyjnymi nie było zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o wycieraczki samochodowe. Kierowcy dobierali je do swoich pojazdów wyłącznie pod kątem długości wycieraczek czy samych gumek do nich. Dziś sytuacja ta uległa diametralnej zmianie. Wycieraczki dostępne w sklepach różnią się między sobą rodzajem mocowania, mogą mieć różną krzywiznę i inaczej przylegać do szyby, a także być wyposażone w pióra ze spoilerem. Wyróżniamy ponadto wycieraczki bez spoilera oraz pióra płaskie pozbawione klasycznego stelaża.

Kupujemy wycieraczki do naszego auta

Jeśli nie wiemy, jakie wycieraczki będą najlepsze do naszego auta, najlepiej wybrać w sklepie te, które dedykowane są do naszej marki i modelu pojazdu. Uniwersalne wycieraczki mają płaskie pióra i wyposażone są w adaptery, które pozwalają dopasować je do różnych rodzajów mocowań.

Zdecydowana większość nowych aut jest fabrycznie wyposażona w płaskie pióra wycieraczek i takie trzeba zakupić, jeśli pierwsze wycieraczki ulegną zużyciu. Zwrócić trzeba przy tym uwagę na mocowania – pióra starszego typu posiadają przegubowy stelaż, ale nie zmieści się takie mocowanie w szczelinie, w której chowają się wycieraczki nowych aut – pomiędzy maską a szybą, czy pomiędzy szybą a szparą słupków. Pióra płaskie do nowych aut powinny być wyposażone w zaczepy, które można dostosować do różnych ramion.

Pozostaje również kwestia, czy wybrać wycieraczki ze spoilerem, czy bez? Jeśli auto było fabrycznie wyposażone w zwykłe wycieraczki, to najlepiej wybrać klasyczne wycieraczki bez spoilera, które mocuje się z powodzeniem zarówno po stronie kierowcy, jak i pasażera.